Drukāt

Trīskāršs pārbaudījums – triatlons

.

Starts peldesana 800Kā jau daudziem zināms, kustīgs un aktīvs dzīvesveids ir iecienīts carnikaviešu vidū jau kopš seniem laikiem. Gan kopīga cīņa komandu sporta laukumos, gan individuāli sasniegumi un tautas sporta piekopšana dažādos līmeņos. Turpinot pētīt Carnikavas sporta vēsturi, piedāvājam nelielu ieskatu vienā no sporta veidiem, kas prasa gan pamatīgu spēku, gan izturību – triatlonā.
 
Salīdzinoši jaunā sporta disciplīna – triatlons – tās olimpiskajā distancē sastāv no 1,5 km gara peldējuma, 40 km riteņbraukšanas un 10 km skriešanas. Vēl sacensības notiek uz pusi īsākajā – sprinta distancē. Tad jāmin arī Ironman distance – 3,8 km peldēšana +180 km riteņbraukšana +42,195 km skriešana. Šim sporta veidam pastāv arī vairākas variācijas un paveidi: akvatlons – peldēšana un skriešana; duatlons – skriešana–riteņbraukšana–skriešana. Vēl ir arī ziemas triatlons – skriešana, riteņbraukšana, slēpošana. Pēdējā ir notikuši gan Latvijas, gan Eiropas čempionāti. Vēl jāmin ultratriatlona distances – dubultās, trīskāršās un desmitkāršās "Ironman" distances.
 
Precīzu datu par to, kad pirmoreiz notikušas pirmās sacīkstes ar peldēšanas, riteņbraukšanas un skriešanas disciplīnām, nav, taču tiek uzskatīts, ka triatlona saknes meklējamas sacīkstēs Francijā 20. gadsimta 20. gadu sākumā. Mūsdienu triatlona vēsture parasti tiek datēta ar 1974. gadu, kad pirmās mūsdienu sacensības norisinājās Sandjego pilsētā Kalifornijā, ASV. Sporta veida attīstību veicināja, iespējams, slavenāko triatlona sacīkšu – Ironman ("Dzelzs vīrs") nodibināšana, kuras pirmoreiz notika 1978. gadā Havaju salās. 1980. gados triatlons pamazām ieguva popularitāti Eiropā un citviet pasaulē, un 1989. gadā Aviņjonā (Francija) tika nodibināta Starptautiskā triatlona savienība. Latvijā triatlona popularitāte sāka augt 80. gadu otrajā pusē un tiek pieņemts, ka 1987. gadā Langstiņos notika pirmās Latvijas meistarsacīkstes triatlonā ar 59 sportistu piedalīšanos. 1989. gadā nodibināta arī Latvijas triatlona federācija. Kopš 2000. gada triatlons ir iekļauts vasaras olimpisko spēļu programmā.
 
Jau kopš sporta veida pirmsākumiem pie tā izaugsmes un popularitātes ir pielikuši roku arī carnikavieši, piedaloties gan sacīkstēs LPSR un PSRS, gan pirmajā Latvijas čempionātā, un vēlāk Eiropas un pasaules līmenī. Ilgus gadus viena no populārākajām sacensībām ar carnikaviešu piedalīšanos bija Sportlat balvas izcīņa, gan individuāli, gan komandu vērtējumā. Šo sacīkšu programmā bija dažādi sporta veidi: slēpošana, riteņbraukšana, vieglatlētika, triatlons un orientēšanās. Šis sacensību seriāls ir aizsākums plašākai triatlona izplatībai mūsu novadā. Carnikavas sportisti šajās sacīkstēs uzrādīja cienījamas sekmes, komandu vērtējumā izcīnot augsto 3. vietu, bet individuālajās disciplīnās vairāki mūsu novadnieki izcīnīja čempiona titulu gan iekļuva godalgotajā trijniekā.
 
Mūsu novada sportisti ne vienu reizi vien guvuši panākumus valsts mēroga un starptautiskās sacensībās. Valsts mērogā panākumiem bagātākais ir Raimonds Garenčiks, kurš izcīnījis astoņus Latvijas čempiona titulus, kopā desmit reizes kāpjot uz pjedestāla. Tāpat viņam arī izdevies izcīnīt vienpadsmit uzvaras Latvijas kausa izcīņā. Viņam seko Laimonis Daugavietis ar 8 Latvijas čempiona un 7 Latvijas kausa ieguvēja tituliem, bet Māra Liepas kontā ir 6 Latvijas čempiona tituli un 3 Latvijas kausa zelta medaļas.
 
Īpaši jāatzīmē sacensības triatlona "Ironman" distancē. To pieveikuši divi mūsu novada sportisti – M. Liepa šo distanci sekmīgi veicis piecas reizes, bet R. Garenčiks – četras reizes. R.Garenčiks, pārvarot šo distanci 62 gadu vecumā, kļuva par vecāko Latvijas triatlonistu, kam izdevies pieveikt šo pārbaudījumu.
 
"Half-Ironman" jeb "pus-dzelzsvīra" distancē (sastāv no 1,9 km peldēšanas, 90 km riteņbraukšanas un 21,098 m skriešanas) sacensības Latvijā aizsākās 2005. gadā. Ilgu laiku vecākais dalībnieks Latvijā, kurš finišējis šajās sacīkstēs, bija L. Daugavietis, kurš šo pārbaudījumu sekmīgi pārvarēja 64 gadu vecumā. 2020. gadā šajā distancē R.Garenčiks izcīnīja 1.vietu "Ironman Estonia" 70.3 65–69 dalībnieku grupā. 
 
No jaunās paaudzes sportistiem jāizceļ Artūrs Liepa, kurš ir viens no vadošajiem Latvijas triatlonistiem un pretendentiem uz startu Olimpiskajās spēlēs. Viņu trenē tēvs Māris Liepa, kurš ir licencēts triatlona treneris. Kas zina – varbūt tēva piemērs un padoms, kā arī paša Artūra gribasspēks to aizvedīs līdz olimpiskajiem startiem. No sirds vēlam veiksmi!
 
Raksta autors izsaka pateicību L. Daugavietim, R. Garenčikam par līdzdalību raksta tapšanā.
 
Aicinām arī citus novadniekus līdzdarboties Carnikavas sporta vēstures dokumentēšanā, sazinoties ar Carnikavas Novadpētniecības centru (29128086; ).
 
I. Dimdiņš
 Share on Facebook Tweet